Sapnų gaudykles galima pasigaminti patiems

Sapnų gaudyklė – vienas nuostabiausių vietinių amerikiečių indėnų talismanų. Ji skirta, apsaugai nuo nepageidaujamų sapnų, padeda užsimiršti, atsipalaiduoti, praleidžiant (per tinklą) vien tik teigiamas mintis bei sapnus. Teigiamos mintys pralenda pro skylutes ir skrenda link gaudyklės centro, iš kurios plunksnomis leidžiasi žemyn, pas žmogų. Neigiamos, priešingai, susipainioja tinkle ir išeina iš gaudyklės, su pirmais saulės spinduliais.
Senovės indėnų genčių senolės jas kabindavo jaunavedžių palapinėse, prie vaiko lopšio. Tikėta, kad sapnų gaudyklės labai reikšmingos vaikams, nes plunksnos siejasi su oru ir kvėpavimu – gyvybės simboliais. Vaiką linksmina ant sapnų gaudyklės siūbuojanti plunksna, o gamtos motyvai pratina ją pažinti ir ramina, karoliukai, kaspinėliai ir virvelės teikia jaukumo, žaismingumo ir šilumos.
Tikima, kad sapnų gaudyklės turi mistinę apsaugos jėgą, jos taip pat vadinamos ir dvasių arba svajonių gaudyklėmis, o keliaujant per kultūras ir amžius, jos tampa panašesnės į aplinką, sklaido šiandienines niūrias mintis bei blogus sapnus ar norus. Šiai dienai sapnų gaudyklės tampa savotiška meno forma, namų dekoro dalis, iš dalies, kaip paveikslai, kabinamos ne tik lovos viršugalvyje, bet ir kitose namu vietose, blogai energijai atbaidyti ir jaukumui suteikti.

Užtenka vos kelias minutes pasimėgauti sapnų gaudyklės magija ir išsisklaidys visi dienos rūpesčiai, jos raštai, plunksnelės ir karoliukai sukurs jaukią ir ramią nuotaiką, padės nusiraminti ir ryte prabusti, lengvesnėmis mintimis. Padės ir susikoncentruoti mintis reikiama linkme, žvelgiant į sapnų daugyklę lengviau apgalvoti.. viską, atsipalaidavus.

Sapnų gaudyklė turi gėlių motyvų tinklus arba voratinklius, kurie simbolizuoja vorą, sukantį gyvenimo voratinklį, taip pat pranašystes. Plunksnos reiškia oro kvėpavimą, gyvenimo būtinybę, laisvę. Sapnų gaudyklės apvali forma yra tarsi gyvenimo ratas bei dangumi kasdien keliaujanti saulė, akmenukai ar karoliukai reiškia Žemės kryptis, gamtos motyvus. Kriauklelės – vandenį, jausmus; virvelės, siūlai, odelės- energiją, jėgą.
Senovėje jos buvo pinamos iš šakelių, puošiamos pelėdos, erelio plunksnomis, jaučio gyslomis, gyvūnų odomis, puoštos drugeliais, gėlytėm, kriauklytėm ar kaspinėliais, jų margumas, įvairumas, blizgesys vilioja šiandieninias gerąsias dvasias bei gerą nuotaiką.

Renkantis ar gaminant sapnų gaudyklę, svarbu ja tikėti, žinoma rutinoje paskendę žmonės, kas dien keliaujantys į darbą tuo pačiu maršrutu, tikriausiai nespėja pamąstyti apie tai, kiek daug paslapčių mus supa visame pasaulyje ir skeptiškai žiūri į legendas, talismanus ar sapnų gaudykles, bet juk tokie dalykai, kaip antigravitacija egzistuoja, ateivius galima matyti nuotraukose, o Vudu magija propaguojama daugelyje pasaulio kampelių, Feng shui mokymai naudojami daugelio namų interjerui ir beatodairiškai veikia, lygiai taip pat ir sapnų gaudyklės, naudojamos nuo senovės amžių, daugelyje kultūrų gali būti naudojama ne tik, kaip graži puošmena, bet ir trupinėlis neįkainojamos protėvių patirties, atkeliavusios iki mūsų dienų. Jų raštai, plunksnelės, kaspinėliais, kriauklytės ir kiti elementai įtraukia mintis, jas išlaisvinant nuo visos dienos rūpesčių.

Sapnų gaudykles pasigaminti patiems, labai paprasta. Prireiks medžio, pavyzdžiui karklo šakelių, siūlų bei pasirinktų, plunksnų, virvelių, karoliukų.. Pasitaikius progai – pakabinkit gaudyklę vėjyje, jei lauke šilta ir vėjuota diena, kad vėjas perpūstų tinklą ir iškedentų plunksnas.

Sapnų gaudyklės atkeliavo iš labai tolimų amžių, kartu su savo legendomis:

dreamcatchersindex

Asibikaashi Legenda:
Indėnų Asibikaashi (Voras-moteris) išgelbėjusi Wanabozho atnešdama saulę atgal žmonėms. Atsibusdama savo suręstame guolyje, žvelgdavo į viršų, pasižiūrėti įdėmiau, koks stebuklas vyksta, kai ji gaudo saulės spinduliukus, jų žaižaravimas būdavo magiškas. Asibikaashi labai rūpinosi Žemės žmonėmis- lyg savo vaikais, taip, kaip ir žmonės rūpinasi savo vaikais. Kai Ojibwe tauta, gyvenusi Vėžlių saloje (taip anksčiau vadinta Amerika), išsiskirstė po keturis Šiaurės Amerikos kampelius, moteriai vorei tapo per sunku pasirūpinti kiekvieno vaiko sapnais ir ramiu miegu. Asibikaashi, tai numatydama, iš anksto pradėjo mokyti motinas, seses ir seneles pinti stebuklingus tinklus. Naudodamos medžio vyteles, kurias tvirtino virvėmis, pagamintomis iš augalų, kurdavo apskritimo formas, jų linijos atspindi saulės kelią, kasdien skersai kertantį dangų. Kiekvienos gaudyklės viduryje matosi skylutė, kuri praleidžia geruosius sapnus (bawadjige), o bloguosius pagauna. Su pirmaisiais spinduliais blogi sapnai išnyksta.
Pritvirtintos plunksnos simbolizavo kvėpavimą, orą – svarbiausią dalyką gyvenime.

Lakotos genties legenda:
seniai seniai, senas šamanas iš Lakotos genties įkopė į aukštą kalną ir ten jis regėjo viziją, kurioje jam voro pavidalu apsireiškė Didysis Šamanas- išminties mokytojas. Kalbėdamas šventąja kalba jis pynė žiedą iš medžio šakelės, apraišiodamas nukarusiais arklio uodegos karčiais, karoliukais bei plunksnomis, ir jo centre ėmė megzti voratinklį. Tuo metu jis senąjam Lakotos genties šamanui kalbėjo apie gyvenimo ratą, apie tai, kad mes pradedame gyventi gimę kūdikiais, praėjus vaikystei suaugame, tada pradedame senti ir imamės prižiūrėti ir auginti kitus kūdikius – taip uždarydami gyvenimo ratą. Taip kalbėdamas voras toliau pynė voratinklį žiedo viduje, kai jo viduryje liko tik apskritimas, jis pasakė- yra daug kelių kuriais eina žmogus, kiekvienas pats renkasi savo kelią, kiekviename žingsnyje lydimas savo išgyvenimų, minčių, aistrų. Jeigu jos geros, tai nukreipia jį link gerojo kelio, o jeigu blogos- žmogus eina klaidingu keliu. Voratinklis, tai idealus ratas, o jo viduje apskritimas, anga; dabar ratas padės tau pagauti savo gerąsias mintis ir pasiekti teisingų tikslų, o piktos mintys išeis pro jame paliktą angą.
Nuo to laiko senovės indėnai ėmė pinti simbolinės sapnų gaudykles. Kalbama, kad sapnų gaudyklėje slypi netgi jėgos, leidžiančios valdyti savo likimą.

 

Draudžiama josburtai.lt svetaineje paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur, be josburtai.lt administracijos sutikimo. Gavus sutikimą, būtina nurodyti www.josburtai.lt kaip šaltinį.

Palikite komentarą
1 komentarai

Komentaras:

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *