Fondiu

Fondiu

savotiška valgymo ir bendravimo ceremonija, puikus užkandis vakarėliui arba romantiškai vakarienei. Gamindamos fondiu tikrai nepersivalgysite, kąsneliai bus maži ir jų vis reikės lukterėti. Fondiu principas labai paprastas- pasirinktus produktus (pavyzdžiui, duonos riekeles (geriau šviesios), vaisius, mėsą) supjaustom mažais gabalėliais, tada smeigiam specialia šakute ir merkiam į paruoštą padažą, kuris kaista nedideliame degikliu ar žvakės liepsnele šildomame inde. Tai gali būti lydytas sūris, kvapus sultinys ar šokoladas- pagal padažą skiriamos kelios fondiu rūšys: sūrio, mėsos, desertinis..Gaminant fondiu, padažo sudėtines dalis pirmiausia reikia ištirpinti ant mažos ugnies nuolat maišant, kad neprisviltų, tada pakaitinus iki reikiamos temperatūros supilti į liepsnele šildomą fondiu indą.

Desertinis fondiu– gaminamas iš kąsnelio dydžio gabalėliais pjaustytų vaisių, pyrago, biskvito, uogų, kurie mirkomi į karštą padažą, paruoštą iš šokolado, grietinėlės, sviesto ir įvairių priedų ( cukatų, riešutų, vanilės, šlakelio brendžio, aitriųjų paprikų). Proporcijos ir ingredientai parenkami, tiesiok pagal savo skonį. Jeigu rinksites uogas, pavyzdžiui-braškes ar aviates, jų smulkinti nereikia. Gabalėliais pjaustomi tik dideli vaisiai- banana, papajos, mangai ..Prie šokolado fondiu dažniausiai tiekiamas putojantis vynas arba rislingas.

imagesSūrių fondiu– gaminamas iš kelių rūšių puikios kokybės riebių brandintų sūrių (čederio, ementalio, žementalio), baltojo sauso vyno (sūrio visada turi būti dukart daugiau nei vyno) ir vyšnių likerio, yra pats poopuliariausias ir sočiausias. Jį ruošiant pirmiausia reikia pašildyti vyną, tik tada, sumažinusi karštį, galite dėti su bulvių ar kukurūzų krakmolu sumaišytą sūrį- krakmolas būtinas, kad padažas neišsisluoksniuotų. Tiesa, kai kurie kulinarai tikina, kad sūrį galite lydyti ir be krakmolo- tuomet supilkite jį pabaigoje, jau sumaišytą su vyšnių likeriu, kuris suteiks ypatingą prieskonį, kaip ir česnakas. Jeigu fondiu gaminsite su šiuo kvapiu prieskoniu, česnako skiltele ištepkite fondiu puodą. Gamindamos sūrių fondiu- rinkitės džiovintos duonos  gabalėlius- antraip, prisigėrę padažo, jie išmirks ir nukris nuo šakutės. Duonos gabalėlis bus dar gardesnis, jei prieš pamerkiant į sūrį jį kyštelėsite į taurelę su vyšnių likeriu. Sūrio fondiu yra gana riebus, todėl, kad nesutriktų virškinimas, jį reikėtų tiekti su karšta juodąja arbata arba sausu vynu- kuo stipresnis sūrio skonis, tuo rūgštesnį vyną reikėtų rinktis.                                                                                                                                                         Kai pasikeičia konsistencij-  jeigu padažas pasidaro per tirštas, įpilkite šiek tiek pašildyto vyno, padidinkite ugnį ir maišykite, kol padažas vėl bus vientisas, tik jokiu būdu neleiskite jam užvirti, o jei fondiu padažas, pavyzdžiui,  susitraukė, įlašinkite truputį šviežiai spaustų citrinų sulčių.

Mėsos fondiu– Dar vadinamas burgundišku, nes atsirado prieš kelis šimtmečius būtent Burgundijoje. Mėsos fondiu šiek tiek primena rytietiškus mėsos patiekalus, nes dideli ir būtinai sausi (kad merkiant į riebalus netikštų) mėsos gabalėliai, iki apskrunda,  verdami karštame aliejuje arba sultinyje, o jau tada mirkomi į atskiruose indeliuose patiekiamus įvairius padažus : sojos, pomidorų, majonezo, garstyčių ir kt. Jeigu mėsos nevalgote, galite į sultinį merkti ir jūros gėrybes ar sezonines daržoves. Sultinio padažas bus pikantiškesnis, jei pagardinsite jį bazilikais, muskatais, kmynais. Mėsa bus skaniausia, jei pjaustysite ją plonomis juostelėmis. Kad tai pavyktų, pavyzdžiui, jautienos filė pirmiausia trumpam užšaldykite ir tik tada aštriu peiliu supjaustykite, bet nebarstykite prieskoniais – žolelės nuo karščio gali sudegti ir apkarsti.

Skanaus

 

Komentaras:

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *